excuse

excuse[WYMOWA: From the Merriam-Webster Online Dictionary at www.Merriam-Webster.com]

Błędnie: The Lieutenant is said to have been very religious; having shot down an enemy plane he used to call: “Excuse me, o Lord of Heavens!”.
Poprawnie: The Lieutenant is said to have been very religious; having shot down an enemy plane he used to call: “Forgive me, o Lord of Heavens!”.

Słowo ‘excuse’ oznacza „wyjaśnienie”, „usprawiedliwienie”, np. ‘He was ill, but it is not an excuse’ („Był chory, ale to żadne usprawiedliwienie”). Jako czasownik ‘excuse’ znaczy „wybaczać (coś błahego)”, np. ‘Please, excuse my pink suit’ („Proszę, wybacz mi ten różowy garnitur”). Kiedy mamy na myśli „wybaczenie (czegoś poważnego)”, użyjemy słowa ‘forgive’, np. ‘Please, forgive me my rudeness’ („Proszę, wybacz mi moją niegrzeczność”).

Zwrot ‘excuse oneself (from sth.)’ znaczy „usprawiedliwić się (że się czegoś nie zrobi)”, „wymówić się”, np. ‘I excused myself from coming to dinner, saying that I felt sick’ („Wymówiłem się z obecności na obiedzie twierdząc, że jest mi niedobrze”). Warto zwrócić uwagę na różnicę w znaczeniu podobnego zdania ‘I excused myself for not coming to dinner, saying that I felt sick’ („Usprawiedliwiłem się z nieobecności na obiedzie, mówiąc że było mi niedobrze”). W drugim zdaniu „obiad” miał miejsce wcześniej, niż konwersacja. W pisanej angielszczyźnie drugie zdanie dla jasności powinno brzmieć ‘I excused myself for not coming to dinner, saying that I had felt sick’, ale w mowie potocznej i w amerykańskim angielskim jest całkowicie poprawne także bez zmiany czasu.

Zwrot ‘excuse me’ znaczy „przepraszam”, ale jest używany, gdy chcemy „przeprosić kogoś, kto tarasuje (nam) drogę”, „przeprosić za przerwanie rozmowy”, albo „przeprosić za zawracanie głowy”, np. ‘Excuse, me how can I get to Sesame street?’ („Przepraszam, jak mogę się dostać na ulicę Sezamkową?”).

By „przeprosić za coś niegrzecznego, nieodpowiedniego itp.” używamy słowa ‘sorry’, np. ‘I am sorry for being late’ („Przepraszam, że się spóźniłem”).

Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Klasyka literatury z ćwiczeniami i słowniczkiem

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Nauka - treści losowe

Loading ...